
fortsættelse.
3. Jeg kan ikke se hvordan vi har ret til at påtvinge andre selvstendige stater vores styreform. Vi har naturligvis lov til at være uenige, og til at 'missionere'.
4. Det krigen ifølge de angribende handler om er at Iraq potentielt var / kunne blive en trusel. Hvis det nu er lovligt at foretage forebyggende angreb mod magter som man tror kan blive farlige er der åbnet for en skrue uden ende.
Eksempel til pkt. 4. Nordkorea føler sig truet af at USA vil udføre forebyggende angreb, så Nordkorea er i sin fulde ret til at angribe USA med atomvåben (dem har USA jo selv, de er en trusel, altså skal de afvæbnes).
Den eneste grund til at Irak blev USA's fjende var at de gik ind i Kuwait som var USA's allierede. Hvis de ikke havde gjort det havde USA været ligeglade med hvad der foregik indenfor Iraks grænser (ligesom de er det med en masse andre lande).
Min pointe er nok at det er en god ting for Iraks befolkning at Sadam og co. bliver fjernet, det er bare på den forkerte måde. Det at gøre befolkningen i Irak 'glade' og 'frie' har ikke været USA's mål med denne krig, det er et biprodukt som er godt i medierne.